Ceny zbóż, notowania, aktualności

1,8 mld euro z Brukseli na rolnictwo

1,8 mld euro z Brukseli na rolnictwo
Polska wieś dostanie 1,8 mld euro w ciągu najbliższych trzech lat. Pieniądze pochodzące w dwóch trzecich z unijnej kasy mają pomóc w unowocześnieniu produkcji żywności oraz podniesieniu standardu życia rolników.

Komisja Europejska zatwierdziła wczoraj program modernizacji polskiego sektora spożywczego i rozwoju wsi w latach 2004 - 2006. Polska dostanie z unijnej kasy 1 mld 192 mln euro, które uzupełni środkami własnymi w wysokości 591 mln euro.

 - Od polskich władz zależy teraz realizacja programów, które pozwolą sięgnąć rolnikom po te pieniądze tak szybko, jak to możliwe - mówił wczoraj Gregor Kreuzhuber, rzecznik Komisji Europejskiej ds. rolnictwa. Według niego nasz kraj przeszedł długą drogę i teraz nie powinien mieć dużych problemów z wykorzystaniem unijnych funduszy.

Fundusze z programu modernizacji mają inne przeznaczenie niż dopłaty bezpośrednie. Subsydia są przyznawane rolnikowi tylko za to, że ma określoną liczbę hektarów. To rodzaj zasiłku dla właściciela gospodarstwa, nawet jeśli dotacji nie przeznaczy na inwestycje, ale na konsumpcję.

Pieniądze z zaakceptowanego wczoraj przez Brukselę programu sfinansują konkretne projekty w sektorze spożywczym, które mają służyć poprawie jakości i konkurencyjności. Mogą być wykorzystane na podniesienie standardów higieny i ochrony środowiska naturalnego oraz na szkolenia dla rolników. Część kwoty sfinansuje reparcelację, a więc scalanie drobnych gospodarstw w większe, a także inwestycje zapobiegające powodziom.

Celem programu jest też zróżnicowanie dochodów rolników i zachęcanie ich do zarabiania pieniędzy nie tylko na uprawie i hodowli. Z funduszu można będzie na przykład finansować rozwój agroturystyki czy rzemiosła ludowego.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności