Ceny zbóż, notowania, aktualności

Prognozy zbiorów: zimno jednak zaszkodziło plonom

Prognozy zbiorów: zimno jednak zaszkodziło plonom
Z wiosennych prognoz wynikało, że bieżący rok może być bardzo korzystny dla rolnictwa. Zboża i rzepak wyszły z zimy prawie bez strat, nie zanotowano uszczerbku w sadach. Także późniejszy stan pogody był dla większości roślin korzystny.

Długotrwałe zimno w maju i w czerwcu zrobiło jednak swoje. Przewidywania co do urodzajów na polach i w sadach są teraz bardziej wstrzemięźliwe.

Zdaniem rolników niższe od przewidywanych będą w tym roku zbiory zbóż. Michał Kisiel z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej szacował, że zbiory zbóż (razem z kukurydzą) wyniosą 26-27 mln ton, ale raczej bliżej górnej granicy tego przedziału. Zbiory kukurydzy oceniał na 2,4-2,5 mln ton.

Majowa i czerwcowa pogoda skorygowała również prognozy sadowników. Zdaniem ekspertów z Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach zbiory jabłek miały wynieść 2,4 mln tan, śliwek -120 tys. ton, wiśni -170 tys. ton, czereśni - 45 tys. ton, a pozostałych owoców z drzew (brzoskwiń, moreli i orzechów) - 30 tys. ton. Teraz widać, że jabłonie zostały zaatakowane przez parcha, co zwiększy zbiory jabłek przemysłowych (kosztem deserowych).

Dużo niższe od ubiegłorocznych mogą być zbiory wiśni. Zbiory innych owoców z drzew, w tym śliwek, mogą być nawet wyższe od ubiegłorocznych. Potwierdzają się pierwotne prognozy urodzaju truskawek (180-200 tys. ton), z tym że zbiory podstawowej odmiany (senga-sengana) dopiero się rozpoczęły. Niższe niż przed rokiem będą zbiory porzeczek czarnych (okoł0 100 tys. ton), nie na tyle jednak, by wzrosła ich cena.

Zadowoleni mogą być producenci agrestu (25 tys. ton), którego cena będzie w tym roku wysoka: 5-6 zł za 1 kg. Utrzyma się też wysoka cena porzeczek czerwonych. Powodzenie w handlu zagranicznym owocami zależy jednak także od ich podaży z innych krajów A tu z każdym kolejnym rokiem bardzo szybko rośnie konkurencja Chin.

Źródło: Rzeczpospolita