Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wątpliwe dopłaty

Wątpliwe dopłaty
Do 15 czerwca został przedłużony termin składania wniosków o wpis do ewidencji gospodarstw - informuje Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Agencja zapewnia, że powiatowe biura będą od ręki dokonywać wpisów, bez których nie można się starć o dopłaty bezpośrednie.

Początkowo okres między złożeniem wniosku o wpis do ewidencji gospodarstw, a wnioskiem o przyznanie dopłat bezpośrednich miał wynosić 21 dni. Okazało się jednak, że system IACS działa na tyle sprawnie, że nie ma żadnych opóźnień w nadawaniu numerów identyfikacyjnych, bez których rolnicy nie mogą starć się o dopłaty. Dlatego od dzisiaj do 15 czerwca do Agencji Restrukturyzacji z wnioskiem o przyznanie płatności obszarowych może zgłosić się każdy rolnik, który jeszcze wniosku o wpis do ewidencji nie złożył. Ci, którzy załatwią wszystkie te formalności po 15 czerwca muszą się liczyć z karnym zmniejszeniem wysokości dopłaty.

Dopłata podstawowa do hektara to około 200 zł i otrzyma ją każdy kto będzie miał numer gospodarstwa, a także do 15 czerwca poprawnie wypełni i złoży wniosek. Natomiast są jeszcze płatności uzupełniające, które w zależności od roślin jakie są uprawiane przyniosą dodatkowo 220 - 230 zł. Agencja uspokaja jednak, że żadna część dopłat nie zostanie rolnikom odebrana.

Dotychczas prawie jedna trzecia z 1,4 mln zarejestrowanych gospodarstw ma już złożony wniosek o dopłaty.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności