Ceny zbóż, notowania, aktualności

Już tylko 4 tygodnie mają rolnicy na złożenie wniosków o dopłaty bezpośrednie

Już tylko 4 tygodnie mają rolnicy na złożenie wniosków o dopłaty bezpośrednie
Już tylko 4 tygodnie zostały rolnikom na złożenie wniosków o płatności obszarowe - jeżeli chcą skorzystać z dopłat. O środki z innych programów strukturalnych będą mogli ubiegać się na przełomie lipca i sierpnia. A jest o co się starać.

Na dopłaty obszarowe przeznaczone zostanie w tym roku ok. 1,5 mld euro. W ramach planu rozwoju obszarów wiejskich, oraz sektorowego programu operacyjnego na lata 2004-2006 rozdysponowane zostanie prawie 5,5 mld euro. Na 15 czerwca rolnicy powinni złożyć wnioski o dopłaty obszarowe. Po tym terminie przyjmowane one będą jeszcze do 10 lipca, ale każdy dzień zwłoki to strata.

Największym problemem dla rolników przy wypełnianiu druku wniosku o płatności obszarowe jest przede wszystkim problem rozróżnienia między pojęciem działki rolnej a działki ewidencyjnej. Ta informacja musi być zawarta na 2 i 3 stronie wniosku o płatności obszarowe.

 - Wypełnić tak, ale najgorzej te pomiary porobić. Wystarczy pomylić się o 3 proc. i nie będzie dopłaty - żalą się rolnicy.

O fundusze strukturalne rolnicy będą mogli się starać za dwa miesiące. Jest duże zainteresowanie. Rolnicy przychodzą sami, albo dzwonią i pytają o renty strukturalne, o wsparcie dla młodych rolników, o wsparcie dla gospodarstw niskotowarowych oraz o zalesianie.

Jak zapewnia Ministerstwo Rolnictwa, każdy rolnik może z tych programów skorzystać, musi tylko w odpowiednim czasie złożyć wniosek.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności