Ceny zbóż, notowania, aktualności

Minister rolnictwa namawia rolników na składanie wniosków o dopłaty

Minister rolnictwa namawia rolników na składanie wniosków o dopłaty
Minister Rolnictwa Wojciech Olejniczak zaapelował do rolników o składanie wniosków o dopłaty bezpośrednie z Unii Europejskiej. Minister, który był gościem "Sygnałów Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia, powiedział, że pierwsze pieniądze, za bieżący rok, zostaną wypłacone pod koniec roku.

 - Namawiam rolników, żeby nie czekać do ostatniego dnia, ale składać wnioski już dzisiaj - powiedział Wojciech Olejniczak dodając, że można będzie je złożyć jeszcze przez miesiąc.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że na przełomie lipca i sierpnia rozpocznie się przyjmowanie wniosków o pieniądze z innych unijnych programów pomocowych dla rolników - chodzi między innymi o renty strukturalne, program rozwoju obszarów wiejskich czy fundusze na podobne inwestycje jak w programie SAPARD, z których będzie można na przykład zakupić maszyny rolnicze, czy zmodernizować obory.

Wojciech Olejniczak powiedział, że polscy rolnicy już dziś korzystają z wejścia do Unii. Wyjaśnił, że od kilku dni na rynek unijny trafiają większe ilości żywności, która przed 1 maja podlegała limitom eksportu. Gość Sygnałów Dnia zwrócił uwagę, że zwiększy się eksport polskiej żywności nie tylko do krajów "starej Piętnastki", ale także do państw, które wraz z nami przystąpiły do Unii, między innymi na Litwę.

Wojciech Olejniczak opowiedział się za zrównoważonym rozwojem gospodarstw. Zapowiedział, że rozpocznie się finansowanie małych i średnich gospodarstw; tak zwane gospodarstwa małotowarowe otrzymają 1250 euro rocznie.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Powrót do aktualności