Ceny zbóż, notowania, aktualności

Hiszpania chce zmiany warunków reformy rolnictwa europejskiego

Hiszpania chce zmiany warunków reformy rolnictwa europejskiego
Minister rolnictwa Hiszpanii Elena Espinoza przyznała, że lepsze dla tego kraju warunki wynikające reformy rolnictwa wiążą się z gotowością do przyjęcia konstytucji UE. Deklaracje minister opublikował w środę madrycki dziennik "ABC".

Espinoza przyznała, że zatwierdzona w ub. poniedziałek, korzystniejsza dla Hiszpanii, modyfikacja reformy wspólnotowej organizacji rynku bawełny i oliwy, jest wynikiem interwencji premiera rządu, Jose Luisa Rodriqueza Zapatero.

Według minister, na negocjacje w sprawie reformy wpłynęła gotowość Hiszpanii do zatwierdzenia Konstytucji UE. Jednak osiągnięta modyfikacja reformy nie satysfakcjonuje hiszpańskiego sektora producentów bawełny i oliwy.

Większość organizacji rolników nalega, aby o tych zmianach wypowiedział się unijny Trybunał Sprawiedliwości. Zgodnie z opinią największej organizacji rolników i hodowców w Hiszpanii (COAG), reforma jest sprzeczna z Traktatem Akcesyjnym Hiszpanii z UE i jej modyfikacja "nie powinna być warunkowana wycofaniem zaskarżenia przed Trybunałem Sprawiedliwości".

Tego samego zdania jest stowarzyszenie młodych rolników ASAJA, a związek drobnych rolników i hodowców UPA nie wyklucza możliwości zaskarżenia reformy. Jednocześnie UPA przyznaje, że nowe porozumienie w sprawie reformy upraw śródziemnomorskich oznacza "ważny krok do przodu dla producentów oliwy i bawełny, gdyż gwarantuje utrzymanie produkcji".

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Powrót do aktualności