Ceny zbóż, notowania, aktualności

Elstar wchodzi na rynek biopaliw

Elstar wchodzi na rynek biopaliw
Akcje Elstar Oils, mającego 5-procentowy udział w przetwórstwie rzepaku i 15-procentowy w produkcji olejów i tłuszczów dla firm przemysłu spożywczego, zostały w poniedziałek dopuszczone do publicznego obrotu.

Spółka chce zadebiutować na giełdzie jeszcze w maju br. Analitycy ofertę Elstaru oceniają jako atrakcyjną, licząc, że zbierze 50 mln zł potrzebne mu na zbudowanie działu estrów.

Na razie żadne z biur maklerskich nie sporządziło analizy spółki i nie opublikowało oficjalnych komunikatów z wyceną jej walorów Prospekt emisyjny ma być opublikowany w najbliższych dniach. Oferującym akcje jest Internetowy Dom Maklerski.

Elstar Oils działa w tej samej branży, co notowana już na giełdzie Kruszwica. Produkty Kruszwicy kierowane są głównie do odbiorców detalicznych, natomiast Elstaru bezpośrednio do firm spożywczych lub konfekcjonujących oleje.

 - Obie spółki działają w zyskownej branży - mówią eksperci Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Rentowność netto przemysłu olejarskiego za 2003 r. przekroczyła 2 proc., łączny zysk netto 10,9 mln zł.

Elstar wchodzi w produkcję biokomponentów dla motoryzacji opierając się na już posiadanej technologii własnego autorstwa do przetwórstwa rzepaku (jego zakład należy do najnowocześniejszych w Europie). Ma też grupę producentów surowca, z którymi podpisał umowy wieloletnie. Producenci ci działają na Żuławach, tradycyjnym regionie uprawy rzepaku.

 - Estry to nowy, perspektywiczny i opłacalny rynek dla producentów rzepaku i jego przetwórców-uważa Jarosław Tomczyk z PTE Bankowy SA. Elstar nie dzieli się z nikim marżą.  - Możliwy będzie eksport estrów, gdyż np. na niemiecki rynku jest spory popyt - uważa Wiesław Dzwonkowski z IERiGŻ.

Analitycy i eksperci dostrzegają słabe strony Elstaru: brak znajomości marki za granicą, możliwe zmiany w rynku biopaliw na niekorzyść producentów estrów i silną konkurencję ze strony międzynarodowych koncernów.

Elstar zaoferuje co najmniej 1,5 mln szt. akcji podzielonych najprawdopodobniej na 2 transze: dla inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych. Nieoficjalnie cena emisyjnej akcji Elstaru wyniesie 35 - 45 zł za szt.

Pozwoliłoby to zebrać Elstarowi potrzebne mu w najbliższych 3 latach 50 mln zł na rozbudowę mocy przetwórczych i wybudowanie działu estrów do biodiesla (20 tys. ton w 2006 r.).

Elstar po 3 miesiącach br. miał ponad 30 mln zł wpływów ze sprzedaży i 2 mln zł zysku netto. Na inwestycje spółka w ostatnich 3 latach wydała 25 mln zł.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności