Ceny zbóż, notowania, aktualności

Po 1 maja nie zabraknie unijnych środków na dopłaty do rolnictwa

Po 1 maja nie zabraknie unijnych środków na dopłaty do rolnictwa
Prezes Agencji Rynku Rolnego Zbigniew Izdebski zapewnił, że po 1 maja nie zabraknie unijnych środków na dopłaty do rolnictwa. Gość Sygnałów Dnia Programu Pierwszego Polskiego Radia przypomniał, że po wejściu Polski do Unii Europejskiej Agencja staje się przedstawicielstwem Unii w Polsce i będzie realizować zadania unijne na polskim rynku rolnym.

Prezes Izdebski zapewnił, że Agencja zechce wykorzystać w stu procentach środki unijne dla polskiego rolnictwa. Dodał jednak, że wiele zależy od tego, czy uda się przekonać potencjalnych beneficjentów w Polsce do korzystania z tych środków.

Zbigniew Izdebski przypomniał, że nie wszystkim krajom unii udaje się wykorzystać te środki w całości. Prezes Agencji Rynku Rolnego zapewnił również, że nie zabraknie rezerwy mleka w przydziale kwot produkcyjnych dla rolników.

Według niego został jeszcze do rozdysponowania ponad milion ton mleka, a dotychczas rozdysponowano kwoty mleczne 360 tysiącom dostawców hurtowych i 80 tysiącom bezpośrednich.

Ci, którzy chcą dostać przydział kwot, muszą tylko udowodnić, że zwiększyli produkcję mleka w stosunku do tak zwanego roku referencyjnego. Jeśli ta kwota wynosi minimum 10 tysięcy litrów mleka, dostaną automatycznie decycję o powiększeniu swojego limitu produkcyjnego - zapewnił szef ARR Zbigniew Izdebski.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Powrót do aktualności