Ceny zbóż, notowania, aktualności

Produkcja jaj w Polsce wzrasta

Produkcja jaj w Polsce wzrasta
W 2003 roku produkcja jaj kurzych w Polsce wyniosła 9,2 miliarda sztuk. Statystyczny Polak zjada nieco ponad 15 jajek miesięcznie - informuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Najwięcej jaj jedzą rolnicy, najmniej rodziny pracownicze. W czasie Świąt Wielkanocnych wszyscy bez wyjątku zjadają więcej jaj niż zazwyczaj. Przed Świętami fermy drobiu sprzedają jaja "na pniu".

Według badań IERiGŻ tym roku produkcja jaj powinna nieznacznie wzrosnąć. W ubiegłym roku na jednego Polaka przypadało 215 jajek, czyli o blisko 2 proc. więcej niż rok wcześniej. Polacy jedzą mniej jaj świeżych (nieprzetworzonych), a więcej przetworzonych, użytych do produkcji wyrobów spożywczych. Spowodowane jest to coraz częstszą konsumpcją poza domem - uważają eksperci IERiGŻ. Ich zdaniem w 2004 roku konsumpcja jaj będzie nieznacznie wyższa - o 1,5 proc. do 2 proc. - niż w 2003 roku i wyniesie 218 do 220 sztuk w przeliczenia na jednego mieszkańca. Na wzrost spożycia może wpłynąć spodziewany w drugiej połowie tego roku wzrost cen artykułów mięsnych. Zdaniem Instytutu w II połowie tego roku nastąpi zwiększenie popytu na jaja, co spowoduje wzrost cen o 5-8 proc. w stosunku do II połowy 2003 roku.

Źródło: PAP, Gazeta Wyborcza

Powrót do aktualności