Ceny zbóż, notowania, aktualności

Droga soja przyczyną drogich pasz

Droga soja przyczyną drogich pasz
Takich cen pasz jak teraz w historii drobiarstwa jeszcze nie było - narzekają właściciele kurników. Za tonę karmy dla kur niosek trzeba już zapłacić około 950 zł. Mieszalnie pasz tłumacza, że co prawda krajowe zboże nawet nieznacznie staniało, ale za to ceny soji osiągają rekordowe poziomy.

Co jeszcze dziwniejsze tuż przed Wielkanocą ceny jaja zaczęły spadać. To dlatego, że każdy producent stara się pozbyć towaru jeszcze przed świętami, bo później popyt gwałtownie spadnie a wraz z nim możliwe że również i ceny.

Tymczasem jaj jest wciąż dużo, bo firmy nastawiając się na zagraniczne kontrakty zwiększyły produkcję. Bezcłowe kontyngenty się skończyły, stanął też eksport i tak będzie do 1 maja.

Ceny hurtowe jaj zaczynają się od 16 gr. za sztukę. Za jaja średniej wielkości producenci dostają niewiele ponad 20 gr. Reszta to koszty opakowania i transportu.

Producenci którzy podpisali całoroczne umowy kontraktacyjne z zakładami przetwórczymi teraz za kilogram jaj otrzymują 3,80 zł na wolnym rynku ceny są o kilkadziesiąt groszy niższe.Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności