Ceny zbóż, notowania, aktualności

Pomoc dla rolników zagrożona

Pomoc dla rolników zagrożona
 - Na 44 dni przed przystąpieniem do Unii Europejskiej Polska jest gotowa do wypłaty dotacji przysługujących rolnikom na 55 proc. - ocenia Komisja Europejska. Największy problem jest z rekrutacją i szkoleniem personelu.

Ujawnili to w czwartek współpracownicy komisarza UE ds. rolnictwa Franza Fischlera.

 - Nie ma sekundy do stracenia. Wszelka dodatkowa zwłoka może pozbawić rolników unijnego wsparcia lub narazić budżety narodowe na obowiązek zwrotu wypłaconych subwencji rolnych - ostrzegł Fischler na konferencji prasowej w Brukseli.

Miał na myśli prawie wszystkie państwa przystępujące do Unii, ale jego współpracownicy zwracają uwagę, że słabym pocieszeniem dla polskich rolników byłoby to, że nie dostaliby dotacji również ich odpowiednicy ze Słowacji (gotowość 30 proc.), Węgier (50 proc.) czy Czech (55 proc.). Najbardziej zaawansowana jest Słowenia (70 proc.).

Nieco większym pocieszeniem jest to, że gros wypłat przypada dopiero na koniec roku (dopłaty bezpośrednie), ale już w maju Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa powinna mieć akredytację, żeby mieć prawo przyjmować wnioski. Poza tym gotowość jest potrzeba do wypłaty innych rodzajów subwencji, takich jak dopłaty do eksportu czy inne formy wsparcia rynku.

Źródło: PAP

Powrót do aktualności