Ceny zbóż, notowania, aktualności

Niemcy przygotowują się na wypadek pojawienia się ptasiej grypy

Niemcy przygotowują się na wypadek pojawienia się ptasiej grypy
Niemieckie ministerstwo zdrowia przygotowało plan działań na wypadek pojawienia się w Europie ptasiej grypy, szalejącej obecnie w Azji Południowo-Wschodniej. Największe obawy specjalistów wywołuje ewentualność skrzyżowania wirusa grypy ptasiej z wirusem grypy, atakującej ludzi.

Gdyby to nastąpiło, wówczas natychmiast ma wejść w życie plan kryzysowy, polegający na zaszczepieniu silnym środkiem antywirusowym o nazwie Tamiflu pracowników najbardziej zagrożonych placówek.

Szef mieszczącego się w Berlinie Instytutu Medycznego imienia Roberta Kocha, Reinhard Kurth powiedział, że najpierw zostaną zaszczepieni lekarze i pielęgniarki, a także 3,8 mln funkcjonariuszy policji i urzędników służb publicznych. Ma to zagwarantować w razie epidemii nieprzerwane funkcjonowanie administracji państwowej. Później szczepionkę otrzymałyby osoby przewlekle chore.

W sumie szczepieniem miało by zostać objętych 20 milionów obywateli Niemiec, gdzie w ubiegłym roku na grypę lub jej powikłania zmarło w Niemczech 16 tysięcy osób. Działania zapobiegawcze podjęto również w Holandii.

Rząd nakazał tam zwiększenie zapasów Tamiflu, aby środek ten był dostępny dla co najmniej 170 tysięcy osób. Holandia jest mocno zaniepokojona rozprzestrzenianiem się tej śmiertelnej choroby.

Jednak Haga - poza zwiększeniem zapasów leków - nie podejmuje innych specjalnych środków przeciwko grypie, czekając na decyzje Światowej Organizacji Zdrowia.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Powrót do aktualności