Ceny zbóż, notowania, aktualności

Nowa ustawa o identyfikacji zwierząt już w Sejmie

Nowa ustawa o identyfikacji zwierząt już w Sejmie
Zwolnienie z obowiązku prowadzenia ksiąg rejestracji zwierząt, skrócenie czasu na powiadomienie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o sprzedaży zwierzęcia - to tylko niektóre zmiany zgłoszone przez posłów. W Sejmie jest już nowa ustawa o identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Proponowane zmiany mają uchronić zwierzęta od chorób zakaźnych oraz usprawnić prace Inspekcji Weterynaryjnej. Wszystko po to, aby dostosować nasze przepisy do tych, które obowiązują w Unii Europejskiej.

Wcześniej rolnicy mogli zwierzęta tylko tatuować i nie było wyznaczonych dostawców, którzy teraz zajmują się sprzedażą kolczyków. Ci rolnicy, którzy zakolczykowali już swoje zwierzęta mają problem z głowy. Gorzej jest z tymi, którzy jeszcze tego nie zrobili. Oni sami będą musieli zapłacić za paszporty i kolczyki. Chyba, że liczba kolczyków przeznaczona na rok ubiegły nie zostanie wykorzystana, bo wtedy kolczyki te będą rozdawane rolnikom za darmo, sfinansuje je program PHARE.

Z informacji Agencji wynika, że do rozdania jest jeszcze około 1,5 mln. par kolczyków o wartości prawie 3 tys. zł.

 - Jeśli chodzi o samo znakowanie zwierząt to zasadnicze zmiany dotyczą dopuszczenia możliwości równorzędnego traktowania tatuowania i kolczykowania świń - informuje Hieronim Czerwieniec z ARiMR.

Zmienia się również termin znakowania zwierząt. Wcześniej rolnik musiał zgłosić zwierzę najpóźniej 21 dni przed opuszczeniem stada. Teraz musi to zrobić natychmiast po sprzedaży. Natomiast jeśli kupił zwierze zagranicą, to ma obowiązek poinformować o tym Agencję w ciągu 7 dni. Po co to wszystko? Chodzi o sprawne kontrolowanie zwierząt i ich pochodzenia przez Inspekcję Weterynaryjną.

 - Podpisujemy porozumienie o dostępie do bazy danych w miejscu czyli w Agencji i wydaje mi się, że będzie to satysfakcjonowało kolegów z ARiMR - mówi Piotr Kołodziej, Główny Lekarz Weterynarii.

Zdaniem członków Sejmowej Komisji Rolnictwa ustawa wejdzie w życie jeszcze w pierwszym kwartale tego roku.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności