Ceny zbóż, notowania, aktualności

Nie będzie zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich

Nie będzie zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich
Minister rolnictwa Wojciech Olejniczak uważa, że nie ma możliwości wypłacania rolnikom zaliczek na poczet unijnych dopłat bezpośrednich wcześniej, niż w przepisowym terminie 1 grudnia.

Minister gościł w Brukseli na spotkaniu unijnych zrzeszeń organizacji rolniczych i spółdzielczych z 25 obecnych i przyszłych państw członkowskich Unii Europejskiej. Polscy związkowcy zwrócili się do ministra o wypłatę już latem zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich.

 - Nie mogę złożyć obietnic, że jesteśmy w stanie wypłacić zaliczki na dopłaty bezpośrednie już w sierpniu lub we wrześniu. Jestem realistą - powiedział Wojciech Olejniczak.

Ponad 2 miliony wniosków o dopłaty bezpośrednie poddane zostanie weryfikacji. Na każdym z tych wniosków podana musi być wielkość gospodarstwa, numer działki tak, aby kilku rolników nie występowało o dopłaty na tę samą powierzchnię.

Dane te muszą być wprowadzone do komputera, a to - jak się okazuje - może stanowić poważny problem dla naszej administracji. Nie gotowa do weryfikacji wniosków jest nie tylko administracja, bowiem rolnicy często nie umieją wypełnić i złożyć wniosków.

Prezes Krajowego Związku Rolników i Organizacji Rolniczych Władysław Serafin twierdzi, że zabrało środków finansowych na przygotowanie rolników do starania się o unijne dotacje.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Powrót do aktualności