Ceny zbóż, notowania, aktualności

UE jasno określi gdzie zastosuje klauzule ochronne

UE jasno określi gdzie zastosuje klauzule ochronne
Komisarz Unii Europejskiej do spraw rozszerzenia Guenter Verheugen zapewnił, że jeszcze przed poszerzeniem Wspólnoty zostaną jasno określone dziedziny, w których trzeba będzie zastosować klauzule ochronne w stosunku do nowicjuszy nie przestrzegających unijnych przepisów.

Powiedział o tym agencji ANP sekretarz stanu do spraw europejskich w holenderskim MSZ Atzo Nicolai. Guenter Verheugen zapewnił Hagę, iż problem zastosowania ewentualnych restrykcji w stosunku do tych przyszłych państw, które nie spełniają unijnych norm będzie przedyskutowany i odpowiednio wcześnie przedstawiony holenderskiemu rządowi jeszcze przed poszerzeniem 1-ego maja przyszłego roku.

Uspokojenie z Brukseli przyszło na dwa dni przed ratyfikowaniem przez Drugą Izbę holenderskiego parlamentu traktatu akcesyjnego. Oczekuje się, że traktat zostanie zatwierdzony, ale podczas debaty większość opowie się za zdecydowanym zastosowaniem klauzul bezpieczeństwa, wprowadzonych przez Unię pod naciskiem Holandii.

Zwłaszcza liberałowie uważają, że Polska długo jeszcze nie spełni europejskich norm w dziedzinie higieny żywności. Opowiadają się też za zamknięciem do 2006-ego roku holenderskiego rynku pracy dla obywateli z nowo przyjętych krajów. Debata ratyfikacyjna Drugiej Izby parlamentu odbędzie się w środę, dzień później - głosowanie nad zatwierdzeniem traktatu akcesyjnego.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Powrót do aktualności