Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wyższe dopłaty do kredytów

Wyższe dopłaty do kredytów
Dopłaty do oprocentowania niektórych kredytów bankowych zaciągniętych przez rolników będą wyższe - zadecydowała Rada Ministrów. Ustawa zakłada także wydłużenie ich spłaty z 12 do 24 miesięcy. To udogodnienia przewidziano szczególnie dla tych, którzy ponieśli straty z powodu suszy.

Zmiana w ustawie dotyczy kredytów zaciągniętych między 15 lipca 2002 r. a 15 lipca 2003. Są to kredyty przeznaczone na zakup maszyn i środków potrzebnych do produkcji ekologicznej.

 - Kredyt nawozowy, który może być spłacony o rok czasu dłużej niż w normalnych warunkach - tzn. do 24 miesięcy będą dopłacane odsetki - może być zużytkowany przez rolników na zakup podstawowych środków do produkcji rolnej - nawozów, środków ochrony roślin, paliwa - mówi Aleksandra Szelągowska z Ministerstwa Rolnictwa.

W 15 województwach Uruchomiono już kredyty preferencyjne dla 208 tysięcy gospodarstw na kwotę półtora miliarda złotych. Rada Ministrów obniżyła również oprocentowania kredytów preferencyjnych z 2 do 1,2 proc.

Druga zmiana dotyczy globalnego oprocentowania kredytu - 7,19 proc. Zdaniem pracowników banku w ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie nowymi kredytami. Ci, których nie stać na kredyt mogą liczyć na pomoc socjalną. Na ten cel przeznaczono 50 mln zł. Co oznacza, że jednorazowa wypłata na gospodarstwo nie może być wyższa niż 700 zł.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności