Ceny zbóż, notowania, aktualności

Problemy z unijnymi dopłatami

Problemy z unijnymi dopłatami
Rusza skierowana do rolników akcja edukacyjna związana z unijnymi dopłatami bezpośrednimi. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeprowadzi 50 tys. spotkań i szkoleń w całej Polsce. Od ich efektów zależy czy polscy rolnicy złożą wnioski i sięgną po pieniądze - tylko w pierwszym roku będzie aż 6 mln euro.

Dopłaty były tematem bardzo gorącym w trakcie negocjacji warunków członkostwa Polski we wspólnocie i przed unijnym referendum. Teraz nawet najbardziej zainteresowani - czyli rolnicy, niewiele na ten temat wiedzą. Rolnicy wątpią w to, że w ogóle mogą liczyć na pomoc.

Na Podkarpaciu małe zainteresowanie rolników unijną pomocą potwierdza słabe wykorzystanie programu SAPARD. Skorzystało z niego zaledwie 59 gospodarstw a łączna kwota dofinansowania inwestycji wyniosła niespełna dwa i pół miliona złotych.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podpisała już umowy z ODR-ami, samorządami i bankami spółdzielczymi, które będą pomagać wszystkim chętnym w wypełnieniu wniosków o dopłaty.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności