Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rozpoczęto prace nad ustawą o ubezpieczeniu upraw i zwierząt

Rozpoczęto prace nad ustawą o ubezpieczeniu upraw i zwierząt
Ministerstwo Rolnictwa rozpoczęło prace nad projektem ustawy o obowiązkowym ubezpieczeniu rolniczych upraw i zwierząt - poinformował w Poznaniu minister rolnictwa. Wojciech Olejniczak, który patronuje rozpoczynającym się jutro w Poznaniu Międzynarodowym Targom Przemysłu Spożywczego "Polagra-Food", wystąpił do premiera o zgodę na przygotowanie takiego projektu.

Tego typu ubezpieczenia płacą rolnicy w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Polscy rolnicy są tym bardzo zainteresowani - przekonywał minister Olejniczak.

Gdyby obowiązkowe ubezpieczenia zostały wprowadzone, rolnicy dostawaliby odszkodowania w przypadku różnego rodzaju klęsk. Prace nad projektem miałyby się zakończyć w przyszłym miesiącu, a ustawa obowiązywałaby od nowego roku.

Minister Olejniczak przypominał, że wszyscy ci, którzy w tym roku mają niższe zbiory z powodu suszy, mogą liczyć na pomoc państwa - między innymi na kredyty preferencyjne i przedłużenie na kolejne lata spłaty poprzednich pożyczek.

Ponadto do województw, które najbardziej ucierpiały, rząd przekaże 50 milionów złotych na pomoc społeczną dla rolniczych rodzin. Minister rolnictwa poinformował także, że ruszyły szkolenia, które mają przygotować rolników do korzystania z unijnych pieniędzy. W całym kraju w poszczególnych sołectwach zorganizowanych zostanie ponad 50 tysięcy tego typu warsztatów.

Rolnicy nauczą się na nich między innymi, jak wypełniać różnego rodzaju dokumenty, niezbędne do otrzymania dopłat bezpośrednich. Tego typu szkolenia będą prowadzone także na Międzynarodowych Targach Rolniczych "Polagra-Farm", które w przyszłym miesiącu rozpoczynają się w Poznaniu.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Powrót do aktualności