Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ponad 2 mld zł na dopłaty

Ponad 2 mld zł na dopłaty
W przyszłym roku rolnicy dostaną maksymalną kwotę dopłat bezpośrednich - 55 proc. dopłat unijnych. Tymczasem Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyspiesza tempo prac nad IACS.

 - W projekcie budżetu na 2004 rok są zapewnione środki na uzupełnienie dopłat dla rolników do wynegocjowanego z Unią poziomu 55 procent dopłat obowiązujących w Unii Europejskiej - zapewnił Wojciech Olejniczak, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Państwo przeznaczy na ten cel 2,3-2,4 mld zł.

Taniej i później

Zanim pieniądze trafią do kieszeni rolników, ARiMR musi uporać się z budową IACS. Jak zapowiedział prezes Wojciech Pomajda agencja przyspiesza pracę nad budową systemu. W najbliższych dniach zakończą się negocjacje pomiędzy ARiMR a firmą Hewlett-Packard w sprawie aneksu do umowy na budowę informatycznej części IACS. W agencji planują, że system dostanie akredytację na początku 2004 r.

Dzięki temu, rolnicy będą mogli składać wnioski o dopłaty bezpośrednie od 15 kwietnia do 15 maja przyszłego roku. Jednocześnie Polska prowadzi rozmowy z Komisją Europejską, aby w pierwszym roku akcesji przesunąć na później datę dostarczania dokumentów.

Prezes Pomajda potwierdził, że trwają rozmowy z Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii. MRiRW i ARiMR starają się, aby obniżyć koszty wypisu z ewidencji gruntów do 1,5-2 zł.

Limit do podziału

Do integracji przygotowuje się także Agencja Rynku Rolnego. Po akcesji ARR, jako agencja płatnicza, będzie realizowała działania interwencyjne na 20 grupach towarowych i stosowała 50 mechanizmów interwencyjnych. Prezes Zbigniew Izdebski przypomniał, że Polska otrzymała na 2004 r. limit produkcji mleka w wysokości 8,5 mln ton. Dotychczas oddziały terenowe agencji przyjęły 110 tys. wniosków, które obejmują 26 proc. limitu. ARR spodziewa się, że trafi do niej 415 tys. podań.

Źródło: Gazeta Pomorska

Powrót do aktualności