Ceny zbóż, notowania, aktualności

Budżet państwa ma pieniądze na przyszłoroczne dopłaty

Budżet państwa ma pieniądze na przyszłoroczne dopłaty
W przyszłorocznym budżecie państwa będą pieniądze na pełne dofinansowanie dopłat bezpośrednich dla polskich rolników. Zapewnił o tym minister rolnictwa Wojciech Olejniczak na konferencji prasowej w swoim resorcie. Minister powiedział, że uzgodnił to z wicepremierem Hausnerem i ministrem finansów.

Umowa z Unią przewiduje, że nasi rolnicy przy dofinansowaniu z budżetu mogą otrzymać dopłaty na poziomie 55-ciu procent dopłat dla rolników unijnych.

 - Każdy kto będzie spełniał wymogi i złoży wniosek dostanie dopłatę na najwyższym wynegocjonowanym poziomie - powiedział minister Olejniczak.

Dodał, że w projekcie budżetu zagwarantowano na ten cel około dwóch miliardów czterystu milionów złotych. Szef Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Wojciech Pomajda zapewnił, że system IACS, według którego będą rozdzielane dopłaty, będzie gotów na czas.

Do końca tygodnia agencja ma podpisać umowę z firmą Hewlett-Packard na dokończenie budowy systemu. Prezes powiedział jednak, że jego zdaniem sama decyzja o zmianie systemu informatycznego ze standardowego na obszarowy została podjęta zbyt późno.

W związku z tym agencja będzie budowała system tak by przed wejściem Polski do Unii spełniał chociaż minimalne wymogi zezwalające na wypłatę pieniędzy.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Powrót do aktualności