Ceny zbóż, notowania, aktualności

VAT w rolnictwie

VAT w rolnictwie
Tylko 1 proc. rolników w Polsce odlicza podatek VAT. Reszta to tak zwani rolnicy ryczałtowi, którzy do ceny sprzedawanych produktów rolnych mają doliczany 3 proc. VAT, i na tym koniec.

Gdy będziemy już w Unii Europejskiej rolnicy będą musieli płacić wyższy podatek VAT niż obecnie. Dlatego wzrosną między innymi ceny maszyn i usług. Dziś w większości VAT z którym stykają się rolnicy jest zerowy lub go nie ma. Po integracji podatek VAT na środki do produkcji rolnej wzrośnie do 3 proc., podobnie będzie z usługami dla rolników.

Na nie zmienionym poziomie pozostanie VAT na nieprzetworzone produkty rolne, ale tylko do 2008 roku. Za pięć lat będzie on wynosił 7 proc. Najbardziej jednak podrożeją ciągniki i maszyny. Podatek VAT wzrasta z 0 do 22 proc. Od 1 maja przyszłego roku zostaje także opodatkowany wynajem maszyn.

Z tymi zmianami trudno teraz polemizować, ale VAT w Polsce będzie najwyższy w Europie. Dlatego bardzo ważne jest, żeby rolnicy odliczali sobie podatek VAT. Bowiem suma tego, który płacą przewyższy 3 proc. VAT, który otrzymają za sprzedaż płodów rolnych. Aleksandra Szelągowska z Ministerstwa Rolnictwa zwraca uwagę, że "przy zasadach ogólnych rolnicy prowadzą ewidencję zakupów i sprzedaży, w związku z tym nie należy mylić tutaj pełnej rachunkowości, jest to tylko ewidencja zakupów i sprzedaży, zakupów wszystkich, ewidencja faktur".

Ci, którzy chcą rozliczać podatek na zasadach ogólnych muszą spełnić jeden zasadniczy warunek. W roku poprzedzającym przejście na zasady ogólne muszą udokumentować, że sprzedali z własnego gospodarstwa nieprzetworzone produkty rolne o wartości przekraczającej 20 tys. zł. Potem trzeba dokonać rejestracji w urzędzie skarbowym i rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży i zakupu towarów i usług.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności