Ceny zbóż, notowania, aktualności

ZM Końskowola bliskie inwestycji w Pozmeat SA

ZM Końskowola bliskie inwestycji w Pozmeat SA
BRE Bank i BPH PBK są gotowe do wyjścia z Pozmeat SA, firmy produkującej przetwory mięsne, i bliskie jest porozumienie w tej sprawie z Zakładem Mięsnym Końskowola, który chce zostać inwestorem branżowym w tej spółce.

0 podwyższeniu kapitału, niezbędnym do wprowadzenia nowego inwestora, zadecyduje najbliższe WZA, które ma się odbyć w najbliższą środę, 30 lipca. Akcjonariusze nie są pewni rozstrzygnięć i już zaplanowali kolejne WZA na sierpień.

BRE Bank, akcjonariusz i wierzyciel Pozmeat SA, ustalił już z ZM Końskowola warunki odsprzedaży swoich akcji w spółce. Na finiszu są rozmowy między ZM Końskowola a BPH PBK, który skredytował budowę zakładu w Robakowie (60 mln zł) i jest największym jego wierzycielem.

Analitycy z którymi rozmawiała "Rz" wskazują, że jednym ze sposobów wprowadzenia inwestora do zadłużonej i potrzebującej kapitału obrotowego spółki jest objęcie przez niego akcji przez np. podniesienie kapitału.

Akcje mogą być opłacone zobowiązaniami spółki wykupionymi od banku lub objęte przez bank w zamian za wierzytelności i następnie odsprzedane inwestorowi. Jest wielce prawdopodobne, że na najbliższym WZA nie dojdzie do pozytywnych dla Pozmeatu rozstrzygnięć.

Większościowi akcjonariusze (BRE Bank i powiązane z nim osoby; mają nieco ponad 50 proc. akcji) chcą, by uchwała, nad którą będą głosowali, dawała zarządowi prawo do decydowania o warunkach podniesienia kapitału i rozmowach z inwestorem.

Mniejszościowi akcjonariusze współdziałający z rodziną Nowaczyków i mający ponad 40 proc. akcji Pozmeat SA domagają się uchwały, w której zostanie podana liczba, cena i sposób przejęcia akcji przez nowego inwestora.

Mniejszościowi akcjonariusze nie zgadzają się na utajnienie warunków transakcji między bankami a potencjalnym inwestorem.

BRE Bank nie chce komentować pogłosek o negocjacjach z ZM Końskowola i wypowiadać się w kwestiach związanych z najbliższym WZA. Również ZM Końskowola odmawia rozmowy o wynikach finansowych.

Wiadomo, że firma eksportowała mięso wieprzowe do Rosji, ale na ubiegłorocznych targach spożywczych w Moskwie jej stoisko, znajdujące się tuż koło niemieckich związków branżowych hodowców trzody, wyróżniało się dzięki ustawionym skrzynkom z jabłkami, na które poszukiwano chętnych.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności