Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ziarno z tegorocznych plonów będzie niskiej jakości

Ziarno z tegorocznych plonów będzie niskiej jakości
Do punktów skupu dostarczono w ubiegłym tygodniu ponad 7 tys. t pszenicy i żyta z nowych zbiorów. Powoli żniwa obejmują cały kraj. Niestety, ziarno jest w tym roku słabszej jakości, niższe niż zeszłego lata są także plony.

Z nowych zbiorów wystawiane są na giełdach głównie jęczmień i żyto. Pszenicę rolnicy dostarczają przede wszystkim do skupu, gdzie mogą liczyć na dopłaty z Agencji Rynku Rolnego.

Z prognoz wynika, że ze skupu interwencyjnego skorzysta w tym roku więcej rolników niż w ubiegłym, gdyż przeznaczono na to znaczniejsze środki, w sumie ok. 700 mln zł. Na razie kolejek w punktach nie ma.

Problemem dla rolników jest natomiast susza, która zniszczyła zasiewy w wielu rejonach kraju.

Zainteresowanie zbożem ubiegłorocznym, sprzedawanym na giełdach, jest niewielkie. Na Warszawskiej Giełdzie Towarowej w tym tygodniu wystawiono 2,5 tys. ton pszenicy konsumpcyjnej po 525 - 540 zł za t, ale nie zawarto żadnej transakcji.

Wielu odbiorców twierdzi, że tegoroczne ziarno jest też na razie za drogie. Młyny i mieszalnie pasz czekają na spadek cen. Podobna sytuacja jest na targowiskach.

Nie słabnie zapotrzebowanie jedynie na kukurydzę. Jej ceny utrzymują się na poziomie 540 - 550 zł za t.

Na giełdach pojawił się tegoroczny rzepak. Jednak nie cieszy się zainteresowaniem przy cenie 1100 - 1150 zł za t. Zakłady tłuszczowe płacą za tonę tego ziarna od 1030 do 1050 zł, a producenci szukają odbiorców, którzy kupią je po wyższej cenie, przynajmniej 1100 zł za t.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności