Ceny zbóż, notowania, aktualności

Polskie firmy chętnie inwestują w Obwodzie Kaliningradzkim

Polskie firmy chętnie inwestują w Obwodzie Kaliningradzkim
Obwód Kaliningradzki stał się dla polskich firm najatrakcyjniejszym rynkiem bałtyckim - uważają eksperci polsko-litweskiej izby gospodarczej. Łatwiej można tam nawiązać kontakty handlowe z przedsiębiorcami z Rosji.

Zdaniem ekspertów polskie firmy najchętniej inwestują w specjalnej strefie ekonomicznej Jantar. Wyprodukowane tam towary można bez cła sprzedawać w Rosji. Duże możliwości daje też przychylna w tej chwili administracja Obwodu Kalinigradzkiego, która otwiera się na wszelkie udogodnienia związane z wchodzeniem polskich firm do Obwodu Kalinigradzkiego.

W Obwodzie Kalinigradzkim działa 575 polsko-rosyjskich firm w większości ze 100 proc. kapitałem polskim. Inwestycje najbardziej interesujące polskich przedsiębiorców to budowa zakładów przetwórczych i mleczarni.

Jednak są rzeczy które utrudniają aktywność polskich przedsiębiorstw na tamtym rynku. Bardzo istotnym problemem jest słaba infrastruktura graniczna, a także obowiązujące w Rosji certyfikaty. Przedsiębiorcy z Obwodu Kaliningradzkiego obawiają się także trudności w handlu i spadku obrotów po przystąpieniu Polski i Litwy do Unii Europejskiej.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności