Ceny zbóż, notowania, aktualności

Trzecia tura zbierania wniosków na pomoc z programu SAPARD

Trzecia tura zbierania wniosków na pomoc z programu SAPARD
Dziś rozpoczyna się kolejna tura zbierania wniosków od przedsiębiorców o przyznanie pomocy w ramach programu SAPARD. Na branżę przetwórczą czeka 650 mln zł bezzwrotnej i wciąż niewykorzystanej pomocy.

Agencja już po raz trzeci rozpoczęła zbieranie wniosków od firm przetwórczych, gdyż do tej pory nie udało się w pełni wydać dostępnych pieniędzy. Przedsiębiorcy z branży rolno-spożywczej wykorzystali zaledwie 40 proc. funduszy z SAPARD-u za rok 2000 i 2001. Oznacza to, że Agencja może wciąż rozdysponować 250 mln zł jakie zostały z tej puli. Kolejne 400 mln zł to środki pochodzące z umowy finansowej na rok 2002.

Nowa tura zbierania wniosków odbywa się na takich samych zasadach jak dwie poprzednie. Zmiany czekają zainteresowanych dopiero w drugim półroczu tego roku. Te zmiany to m.in. ujednolicenie poziomu wsparcia we wszystkich branżach przetwórczych do 50 proc. Obecnie wynosi ono od 30 do 50 proc. Resztę musi dołożyć przedsiębiorca. Agencja przygotowuje także ułatwienia przy składaniu samych wniosków.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności