Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rząd poparł propozycje wyższych dopłat dla rolników

Rząd poparł propozycje wyższych dopłat dla rolników
Ministrowie zgodzili się wczoraj na przyjęcie przez Sejm uchwały wzywającej rząd do zapewnienia rolnikom 55 proc. unijnych dopłat bezpośrednich w 2004 r., 60 proc w roku 2005 i 65 proc. w następnym. Oznacza to, że przyjęli założenie, że część pieniędzy będzie pochodzić z naszego budżetu.

"Rząd stwierdza, że pełna realizacja dopłat z budżetu państwa dla rolników w wysokości podanej wyżej będzie wymagała konsekwentnego realizowania Programu naprawy finansów Rzeczypospolitej" - napisali ministrowie w komunikacie po posiedzeniu rządu.

Projekt uchwały wzywającej rząd do zapewnienia dopłat w takiej wysokości przygotowało PSL. - Unia daje nam łącznie przez trzy lata 38 - 40 proc. poziomu dopłat. Uzupełnienie pochodzić może z budżetu państwa - tłumaczył wczoraj prezes PSL Jarosław Kalinowski.

Autorzy uchwały chcą, aby w ustawach budżetowych w latach 2004 - 2006 umieszczać planowaną kwotę na uzupełnienie dopłat jako odrębną pozycję budżetową. Kalinowski powiedział wczoraj, że z jego nieoficjalnych informacji wynika, że rząd przygotowuje odpowiednie przesunięcia wykorzystywanych obecnie w rolnictwie środków na uzupełnienie dopłat.

 - Jeżeli same koszty funkcjonowania Agencji Rynku Rolnego to prawie 2 mld rocznie, przesunięcie części tych środków to jest już prawie tyle, ile potrzeba - powiedział.

ARR prowadzi np. działania interwencyjne na rynku rolnym, z których część po wejściu do UE będzie podlegać wspólnej polityce rolnej. Na uzupełnienie dopłat unijnych z polskiego budżetu potrzeba będzie w 2004 r. 2,2 mld zł, w 2005 - 2,5 mld zł, w 2006 - 2,8 mld zł.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności