Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ile dopłat dla rolników?

Ile dopłat dla rolników?
Wciąż nie wiadomo ile z tytułu dopłat bezpośrednich dostaną polscy rolnicy. Wszystko zależy od tego ile pieniędzy znajdzie się w polskim budżecie na dopłaty dodatkowe, które bedą uzupełniać unijne. Przy założeniu, że ustawa budżetowa na rok 2004 zapewni maksymalne dofinansowanie, na które zgodziła się Unia, to na najwięcej pieniędzy moga liczyć producenci zbóż.

W pierwszym roku członkostwa wszyscy rolnicy, bez względu na rodzaj produkcji, moga liczyć na 160 zł do każdego hektara upraw, łąk lub pastwisk. W kolejnych latach suma ta będzie rosła. Oprócz tzw. dopłat podstawowych dofinansowaniu będzie podlegać produkcja roślinna, ale tylko ta, która jest subsydiowana w "15". Nie otrzymają jej producenci rzepaku, ziemniaków, owoców czy buraków cukrowych.

Ale już producenci zbóż dostaną z tego tytułu w roku 2004 88 zł. Kolejne 194 zł mogłyby pochodzić z budżetu krajowego gdyby w całości wykorzystać przyznany nam przez Unię limit. Razem suma rocznych dopłat bezpośrednich wyniosłaby więc 442 zł do hektara.

O prawie 100 zł mniej otrzymają np. hodowcy bydła. W roku 2004 oprócz 160 zł dopłaty podstawowej ci rolnicy mogą liczyć na 68 zł dopłaty do każdego hektara łąk i pastwisk. Kolejne 113 zł to maksymalna możliwa dopłata z budżetu krajowego. Razem daje to 341 zł do hektara.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności