Ceny zbóż, notowania, aktualności

Biopaliwa: Nowa ustawa nie dla rolników?

Biopaliwa: Nowa ustawa nie dla rolników?
Wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego PSL Zbigniew Kuźmiuk obawia się, że z nowej ustawy o biopaliwach mogą zniknąć zapisy istotne dla rolnictwa. Wyjaśnił, że takie przypuszczenia opiera na wstępnych tezach przedstawionych przez ministra rolnictwa.

 - To nie będzie już ustawa, która będzie zaadresowana do polskich rolników. Znikną z niej zapisy o cenie minimalnej produktów rolniczych, znikną z niej zapisy o pochodzeniu surowców. Nam zależało na tym, żeby to były surowce polskie - powiedział Kuźmiuk. Jego zdaniem, rezygnacja z tych zapisów może umożliwić produkcję biokomponentów do paliw z surowców importowanych, co nie leży w interesie polskich rolników.

 - Jeżeli potwierdzi się to w projekcie ustawy, to bardzo mocno będziemy eksponowali te wątki, obnażając ich treść, że nie służą one polskim interesom. Ze smutkiem trzeba o tych rzeczach mówić. Jeżeli polski rząd i parlament nie dbają w pierwszej kolejności o interesy polskich rolników i producentów, to bardzo źle to świadczy i o rządzie, i o parlamencie - dodał Kuźmiuk.

Projekt nowej ustawy o paliwach ma trafić do parlamentu w przyszłym tygodniu.

Źródło: Gazeta Pomorska

Powrót do aktualności