Ceny zbóż, notowania, aktualności

Polacy wydają coraz mniej pieniędzy na zakup żywności

Polacy wydają coraz mniej pieniędzy na zakup żywności
Coraz mniejsza część wydatków statystycznej polskiej rodziny przeznaczana jest na zakup żywności. Nie wynika to jednak z poprawy warunków życia w naszym kraju, ale z faktu, iż rosną opłaty związane z użytkowaniem mieszkań - informuje Gazeta Prawna, powołując się na dane z Głównego Urzędu Statystycznego.

W ubiegłym roku gospodarstwa domowe wydawały na żywność 26 procent kwoty przeznaczonej na zakup towarów i usług zaspokajających codzienne potrzeby. "To nieco mniej niż w latach poprzednich, ale w porównaniu z pierwszymi latami transformacji gospodarczej zmiana jest olbrzymia. Wtedy na jedzenie przeznaczaliśmy aż połowę kwot wydawanych na zakupy dóbr konsumpcyjnych" - podaje Gazeta Prawna.

W skali europejskiej Polacy wydają na jedzenie dużo. Dla porównania - w Danii podobny wskaźnik wynosi 11, w Finlandii - 13, a we Włoszech - 19 procent. "Wraz ze wzrostem zamożności gospodarstw domowych maleją ich wydatki na żywność" - wyjaśnia gazeta.

Według profesora Janusza Witkowskiego z GUS, spadek udziału żywności w ogólnych wydatkach gospodarstw domowych może wynikać z przymusu. "Coraz więcej musimy wydawać na mieszkanie i w efekcie wiele rodzin oszczędza na jedzeniu, aby uchronić się przed eksmisją lub długiem" - twierdzi profesor Witkowski. Dodaje, że część osób decyduje się na skromniejszą dietę po to, by móc kupić dobra trwałego użytku.

Jednocześnie od 12 lat systematycznie rosną wydatki rodzin na edukację, transport, łączność oraz utrzymanie mieszkania - pisze Gazeta Prawna na zakończenie tekstu "Taniej jemy, drożej mieszkamy".

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Powrót do aktualności