Ceny zbóż, notowania, aktualności

Całodzienne rozmowy ministra rolnictwa z rolnikami

Całodzienne rozmowy ministra rolnictwa z rolnikami
Zdaniem ministra Adama Tańskiego jest szansa, że uzgodniony z rolnikami plan działań Agencji Rynku Rolnego zostanie uchwalony przez rząd już w następny wtorek. Oczekiwania przed wczorajszymi rozmowami były bardzo duże. Związkowcy podkreślali, że nowy minister dostal od nich bardzo duży kredyt zaufania.

 - Zapowiadane na dzisiaj rozmowy były poprzedzone - tak jak sobie minister życzył - spokojem, delikatnie rzecz ujmując. Nie rosła liczba blokad, nie zaostrzaliśmy protestów po to, żeby dać czas na przygotowanie konkretnych propozycji - powiedział jeden ze związkowców.

Po trwających cały dzień rozmowach ustalono, że minister rolnictwa na najbliższym posiedzeniu rządu przedstawi propozycję zwiększenia o 10 gr ceny skupu żywca wieprzowego tak, aby osiągnęła ona średnio 3,30 zł/kg. Skup żywca ma być też większy o 20 tys. ton. Kolejna propozycja to zwiększenie od maja dopłat do mleka w klasie "E" z 4 do 7 gr za litr.

 - Rozmowy oceniam jako rzeczowe, gdzie przedstawiliśmy to co można zrobić w ramach tych ograniczeń budżetowych, które są. Wydaje mi się, że nawiązaliśmy dialog. Rolnicy na pewno oczekiwali więcej - powiedział minister Tański.

Rolnikom nie podoba się, że na interwencję w tym roku będzie tylko 1 mld 800 mln zł. Jednak strona rządowa pokreślała, że przedstawione propozycje wynikają z aktualnych możliwości budżetowych, a dalsze zadłużanie Agencji Rynku Rolnego nie jest już możliwe.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności