Ceny zbóż, notowania, aktualności

Spadek cen artykułów rolnych w UE

Spadek cen artykułów rolnych w UE
Po dwóch latach wzrostu, w ubiegłym roku o 4 proc. spadły ceny artykułów rolnych w krajach Unii Europejskiej - informuje w raporcie Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych (FAMMU/FAPA) przy resorcie rolnictwa.

W sektorze hodowlanym ceny spadły w porównaniu z 2001 rokiem o 7,9 proc. Natomiast prawie nie zmieniły się (spadek o 0,1 proc.) ceny roślin uprawnych.

Spośród krajów Unii, dwa zanotowały wzrost cen produktów rolnych: Grecja o 3 proc. oraz Irlandia o 0,7 proc.

Na czele państw, w których ceny spadły najbardziej, znalazła się Dania (-10,4 proc.) oraz Belgia (-8,7 proc.). Powodem takiej sytuacji był spadek cen żywca wieprzowego w tych krajach.

Łączne ceny środków do produkcji w krajach UE spadły w 2002 roku o 1,7 proc., głównie na skutek redukcji o 5,5 proc. średnich cen nawozów.

Na polskim rynku rolnym w skali roku, zarówno w skupie, jak i w obrocie targowiskowym, również odnotowano spadek cen wszystkich podstawowych produktów rolnych.

Najgłębszy spadek dotyczył żywca wieprzowego (o ponad 25 proc. zarówno w skupie, jak i na targowiskach) oraz ziemniaków, których ceny były niższe o ponad 20 proc. w skupie i o blisko 17 proc. na targowiskach.

Źródło: PAP

Powrót do aktualności