Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rolnicy ponownie protestowali

Rolnicy ponownie protestowali
W województwach wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim i śląskim trwają rolnicze blokady dróg. Rolnicy domagają się interwencji na rynku trzody i mleka oraz dokładnych informacji o wynegocjowanych z Unią Europejską warunków akcesji, dotyczących rolnictwa.

W Wielkopolsce protestujący zorganizowali ponad 30 blokad. Policja twierdzi jednak, że po większości dróg samochody mogą jeździć, choć przejazd jest utrudniony. Najwięcej problemów mają kierowcy jadący drogą krajową numer 11 Piła - Poznań - Katowice. Ta trasa zablokowana jest między innymi w Nowym Mieście nad Wartą, Ujściu, Gościejewie i koło Rogoźna.

Podobne utrudnienia czekają kierowców na krajowej "piątce" z Wrocławia, przez Poznań do Bydgoszczy. Na tej trasie rolnicze demonstracje odbywają się pod Poznaniem i w okolicach Gniezna. Rolnicy wyszli dziś także po raz pierwszy na krajową drogę numer 10, którą zablokowali niedaleko Piły. Zablokowana jest również trasa z Kalisza do Łodzi, czyli droga numer 12, w Marchwaczu koło. Po obu stronach blokady utworzył się bardzo duży korek.

W południe rolnicy całkowicie zablokowali drogę wojewódzką 196 w podpoznańskiej Murowanej Goślinie.O 10-ej rozpoczął się protest pilskich rolników. W Starej Łubiance na drodze z Piły do Wałcza i w Kosztowie na trasie Piła - Bydgoszcz rolnicy co kilkanaście minut będą przepuszczać wahadłowo kolumny samochodów.

Rzecznik komitetu protestacyjnego Mieczysław Dróbka powiedział, że rolnicy nie zamierzają utrudniać ruchu. "Sytuacja pilskich rolników jest tragiczna, nie mamy innego wyjścia, jedynie na drogach możemy pokazać swoje niezadowolenie" - tłumaczył Dróbka. Rolnicy czują się ignorowani i chcą rozmawiać z przedstawicielami rządu. Pikiety na drogach powiatu pilskiego mają trwać do 16-tej.

O 10-ej kilkudziesięciu rolników, członków i sympatyków Samoobrony całkowicie zablokowało drogę Katowice-Poznań w miejscowości Lubecko w województwie śląskim. Do protestujących rolników dołączyli także związkowcy z Huty Czestochowa. Uczestnicy blokady chcą w ten sposób zaprotestować przeciwko niskim cenom skupu żywca i ich zdaniem niewielkim dopłatom z Unii Europejskiej, jakie wynegocjował Polski rząd w Kopenhadze. Policja przygotowała objazdy.

Rolnicy zablokowali też drogę krajową numer 5 w Jaroszewie pod Żninem w województwie kujawsko-pomorskim. Blokada ma potrwać do południa. Jak mówią, blokada nie jest akcją żadnej partii, tylko rolników zdesperowanych sytuacją w kraju.

Podobnie jak wczoraj, zablokowano międzynarodową trasę Warszawa-Poznań w Sochaczewie. Policja radzi omijanie Sochaczewa i korzystanie z objazdów.

Policja ostrzega też przed blokadami w województwie łódzkim. Protestujących rolników można spotkać w Łowiczu na trasie Warszawa - Poznań oraz w Uniejowie na drodze z Łodzi do Konina. Trzy blokady mogą się także pojawić w powiecie wieluńskim: w Białej, Folwarku Raduckim na krajowej 8-ce Warszawa - Wrocław oraz w Dzietrznikach na trasie numer 43 Wieluń - Czestochowa. Kłopoty mogą mieć kierowcy na trasie Szczerców - Łask w Brodni w powiecie bełchatowskim oraz w Wadlewie na krajowej 12-stce z Piotrkowa do Łasku.

Policja organizuje objazdy. Zakończyły się już kilkugodzinne blokady, zorganizowane na kilku drogach województw świętokrzyskiego i lubelskiego.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Powrót do aktualności