Ceny zbóż, notowania, aktualności

Agencja ustala ceny interwencyjne z organizacjami rolniczymi

Agencja ustala ceny interwencyjne z organizacjami rolniczymi
"Porozumieliśmy się co do wysokości interwencji na poszczególnych rynkach, ale nie zgadzamy się na zaproponowane nam ceny" - tak najkrócej można opisać wynik konsultacji pomiędzy rolniczymi związkami zawodowymi, a Agencją Rynku Rolnego na temat planu działań interwencyjnych rządu na rok 2003. O tym ile towarów Agencja skupi i za jaką cenę zadecyduje ostatecznie Rada Ministrów 12 lutego.

Roczny plan działania Agencji Rynku Rolnego jest już gotowy i od ponad dwóch miesięcy konsultowany ze wszystkimi organizacjami reprezentującymi wieś i rolników.

 - Poziom interwencji na rynkach jest wystarczający, natomiast nie odpowiadają nam ceny interwencji - mówi Władysław Serafin, prezes Krajowego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych.

Niezadowolenie rolniczych Związków wywołują przede wszystkim plany pozostawienia bez zmian cen skupu oraz dopłat do zbóż.

 - Planujemy utrzymanie tej skali interwencji, jaka miała miejsce w roku 2002 - mówi przedstawiciel Agencji.

Oznacza to, że producenci zbóż mogą liczyć na 440 zł/t pszenicy oraz 325 zł/t żyta. Dopłaty w zależności od miesiąca będą wynosić w przypadku pszenicy od 110 do 130 zł/t oraz od 75 do 85 zł/t w przypadku żyta. Zdaniem rolniczych Związków dopłaty powinny być większe o 20-30 zł/t.

Agencja Rynku Rolnego i Związki nie moga także uzgodnić ceny skupu żywca. Agencja, która w tym półroczu przygotowuje się do skupu 150 tys. ton wieprzowiny proponuje, aby rolnicy w skupie otrzymywali przeciętnie 2,90 zł/kg mięsa. Rolnicze organizacje uważają, że minimalna cena, która gwarantuje zwrot kosztów produkcji jest o 40 gr większa.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności