Ceny zbóż, notowania, aktualności

Resort rolnictwa chce dokonać zasadniczych zmian w ustawie o biopaliwach

Resort rolnictwa chce dokonać zasadniczych zmian w ustawie o biopaliwach
Ministerstwo Rolnictwa potwierdziło, że chce dokonać zasadniczych zmian w ustawie o biopaliwach. Przewidują one m.in. obniżenie udziału bioetanolu w benzynie do 3,5 proc. oraz specjalne oznakowanie dystrybutorów na stacjach paliw. Jednak projekt nowelizacji ma być zgłoszony dopiero po odrzuceniu prezydenckiego weta.

Resort rolnictwa złagodził swoje stanowisko w sprawie biopaliw po zawetowaniu ustawy przez prezydenta. Najistotniejszą zmianą jest propozycja obniżenia wartości odwodnionego spirytusu z 4,5 do 3,5 proc.

 - Lepszym rozwiązaniem jest 4,5 proc., ale skoro uruchomiono takie siły, żeby w ogóle to rozwiązanie nie weszło w życie, więc szukamy pośrednich rozwiązań - powiedział minister rolnictwa, Jarosław Kalinowski.

Takim rozwiązaniem jest także propozycja oznakowania dystrybutorów, w których zawartość biokomponentów przekraczałaby normy ustawowe. Ludowcy chcą także wcześniejszego wejścia w życie ustawy o kontroli jakości paliw. Dzięki temu od 1 lipca, czyli od dnia wejścia w życie ustawy o biopaliwach, możnaby kontrolować paliwo na stacjach benzynowych.

Jednak to czy ustawa będzie obowiązywać od 1 lipca nie jest jeszcze przesądzone. Za odrzuceniem weta prezydenta na pewno będą głosować partie chłopskie, PSL i Samoobrona. Przeciw - Platforma Obywatelska. Nie wiadomo jak zachowają sie PiS i Liga Polskich Rodzin. Decydujący głos będzie jednak należał do klubu SLD, w którym nie ma jednomyślności.

Dalsze losy ustawy rozstrzygną się 11 lutego podczas wspólnego posiedzenia koalicyjnych klubów PSL i SLD. Głosowanie nad wetem nastapi prawdopodobnie na posiedzeniu sejmu, które rozpocznie się dzień później.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności