Ceny zbóż, notowania, aktualności

SLD raczej poprze weto prezydenta do ustawy o biopaliwach

SLD raczej poprze weto prezydenta do ustawy o biopaliwach
Ryszard Kalisz (SLD) poinformował we wtorek w radiowej "Trójce", że większość członków prezydium klubu Sojuszu jest za tym, żeby poprzeć weto prezydenta do ustawy o biopaliwach i wystąpić z nową inicjatywą ustawodawczą w tej sprawie

 - Wczoraj podczas prezydium klubu odbyła się wstępna dyskusja. Była spokojna i merytoryczna, większość wypowiadających się była za tym, żeby poprzeć weto prezydenta, ale jednocześnie, żeby po tym głosowaniu wystąpić z inicjatywą ustawodawczą ustawy o biopaliwach, która by uwzględniała te wszystkie podnoszone kwestie wątpliwe: po pierwsze, żeby było prawo wyboru, po drugie, żeby ta ustawa weszła w życie wtedy, kiedy będzie cykl roczny produkcji rzepaku i aby stopniowo dochodzić do określonej proporcji biokomponentów w benzynie, tak jak to jest w UE - powiedział Kalisz.

Pytany, "czy możliwa jest sytuacja, w której rząd zobowiąże klub SLD do dyscypliny i do głosowania za odrzuceniem weta prezydenta", odpowiedział: - Tego rodzaju kwestie powinny być uzgadniane między rządem a klubem parlamentarnym. Jak zaznaczył jednak, "nie sądzi, żeby klub mógł zmienić zdanie" i zagłosować przeciwko wetu.

Ustawa, którą w piątek zawetował prezydent Aleksander Kwaśniewski, zakłada, że od 1 lipca tego roku benzyny wprowadzane do obrotu będą musiały zawierać nie mniej niż 4,5 proc. bioetanolu.

Źródło: PAP, Gazeta Wyborcza

Powrót do aktualności