Ceny zbóż, notowania, aktualności

Die Welt o negocjacjach Polski z UE

Die Welt o negocjacjach Polski z UE
Niemieccy komentatorzy podkreślają twardą postawę Polski w ostatniej fazie rokowań przed kopenhaskim szczytem Unii Europejskiej, który rozpoczyna się jutro. Dziennik "Die Welt" swą relację na pierwszej stronie opatrzył tytułem "Finansowy spór z Polską opóźnia rozstrzygnięcia na szczycie Unii".

Podkreśla też, jak czyni to dziennik "Berliner Zeitung", że drugim krajem, który do ostatniej chwili walczy o lepsze warunki członkostwa, jest Malta. "Die Welt" zamieszcza również komentarz, w którym wyraża pogląd, że Polska zasługuje na szczególne potraktowanie. "Powrót zwłaszcza Polski do europejskiej rodziny to wspanialy krok" - pisze Andrea Seibel. Autorka podkreśla, że kulturowo, historycznie i politycznie Polska jest równa innym państwom Wspólnoty. Ale jeszcze nie ekonomicznie. Zaś Unia Europejska to też określony porządek gospodarczy i finansowy.

Polskie społeczeństwo - według niemieckiej autorki - ma dwie dusze. Czuje się częścią Europy, ale boi się zmian i presji rzeczywistości, związanej z integracją. Polacy nie chcą - według niej - by traktowano ich jak żebraków i petentów. Jednocześnie zdają sobie sprawę, że muszą jeszcze gospodarczo nadgonić. "Polacy - zauważa Andrea Seibel - z racji swych historycznych doswiadczeń to naród dumny, silny i pewny siebie, a zarazem są wrażliwi i łatwo ich zranić". Polski jeszcze nie pozyskaliśmy dla Europy - ocenia w "Die Welt" Andrea Seibel.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Powrót do aktualności