Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wicepremier Kalinowski o dopłatach do rolnictwa

Wicepremier Kalinowski o dopłatach do rolnictwa
Wicepremier i minister rolnictwa Jarosław Kalinowski powiedział, że rząd chce, aby 25 procent środków, które Unia Europejska początkowo miała przeznaczyć na rozwój wsi zostało przesunięte na dopłaty bezpośrednie dla rolnictwa. Dodał, że strona polska będzie domagać się, aby to przesunięcie dotyczyło pierwszych trzech lat łącznie i od nas zależałby podział tych pieniędzy.

 - Chodzi o to, aby poziom startowy dopłat z samych środków unijnych przekraczał 40 procent - powiedział Jarosław Kalinowski w "Sygnałach Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

W ubiegłym tygodniu przewodnicząca Unii Europejskiej Dania zaproponowała Polsce dopełnienie dopłat dla rolników do 40 procent z przysługujących nowym członkom funduszy na rozwój wsi, a także rekompensatę budżetową w wysokości 440 mln euro w pierwszym roku członkostwa.

Rząd chce wynegocjowania lepszych warunków członkostwa Polski w Unii od proponowanych przez Danię. Wprawdzie Rada Ministrów uznała, że duńskie propozycje idą w dobrym kierunku ale konieczna jest ich poprawa w niektórych sprawach.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Powrót do aktualności