Ceny zbóż, notowania, aktualności

Janusz Wojciechowski o warunkach rozszerzenia UE

Janusz Wojciechowski o warunkach rozszerzenia UE
Wicemarszałek Sejmu Janusz Wojciechowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego uważa, że zaproponowane Polsce przez Unię Europejską warunki rozszerzenia Wspólnoty są nie do zaakceptowania.

 - Polska nie powinna się zgadzać na obecne warunki Unii Europejskiej i powinna walczyć o lepsze - powiedział wicemarszałek Sejmu w Programie Trzecim Polskiego Radia.

Wczoraj, przewodnicząca w tym półroczu Unii Europejskiej, Dania przedstawiła krajom kandydującym kompromisowe propozycje - zwiększenie dopłat bezpośrednich dla rolników w pierwszych trzech latach członkostwa do 40 procent tego, co otrzymują rolnicy unijni, pół miliarda euro rekompensat do naszego budżetu i składkę mniejszą o jedną trzecią w pierwszym roku naszego członkostwa.

Zdaniem Wojciechowskiego, Polska nie powinna się godzić na dopłaty bezpośrednie poniżej 50 procent. Mniejszą o jedną trzecią składkę do unijnego budżetu Janusz Wojciechowski uznał za zupełnie naturalną, gdyż nasz pierwszy rok członkostwa ma być o jedną trzecią krótszy.

Wicemarszałek Sejmu nie wykluczył wyjścia PSL z koalicji z SLD-UP, jeśli polski rząd przyjąłby w połowie grudnia na szczycie w Kopenhadze obecne - to jest niesprawiedliwe, jak twierdzi Wojciechowski - warunki przystąpienia do Unii. Wicemarszałek Sejmu podkreślił, że Polskie Stronnictwo Ludowe jest za przystąpieniem Polski do Unii, ale na godnych warunkach.

 - Unia musi zrozumieć, że to nie tylko my jesteśmy klientami i prosimy o łaskę, ale jest to dwustronny, partnerski proces: my chemy wejść do Unii, ale Unia chce wejść również do nas - powiedział Janusz Wojciechowski.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Powrót do aktualności