Ceny zbóż, notowania, aktualności

Pogorszyła się wymiana handlowa z Ukrainą i Białorusią

Pogorszyła się wymiana handlowa z Ukrainą i Białorusią
Nienajlepiej jest w handlu z Ukrainą. W ciągu ostatnich dwóch lat import zmalał o 1/5, ale wciąż chętnie kupowane są od nas kombajny i ciągniki, zboże oraz jabłka. Import produktów pochodzenia roślinnego zmalał o połowę.

Jeszcze gorzej jest w handlu z Białorusią. Dwa lata temu Białoruś chętnie eksportowała swoje towary do Polski. Dziś ta sytuacja się zmieniła. Główną barierą są wysokie cła oraz trudności w uzyskaniu certyfikatów na towary rolno-spożywcze. Firmom białoruskim trudno otrzymać certyfikat w Polsce ze względu na słabszą jakość wytwarzanej produkcji, w szcezgólności produkcji rolno-spożywczej.

Przedstawiciele 30 polskich i białoruskich firm spotkali się w Mińsku. Celem rozmów było nawiązanie bezpośrednich kontaktów między naszymi krajami. Przedstawiano pewne obszary i kierunki działania polskiego rządu jak również strony białoruskiej w celu zdynamizowania i ułatwienia działalności polskich oraz białoruskich firm, a także poszerzenia i rozwinięcia współpracy.

Białoruś jest czwartym co do wielkości partnerem Polski w obrotach gospodarczych. Najczęściej z Białorusi sprowadzamy zwierzęta żywe i produkty pochodzenia zwierzęcego.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności