Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wzmożona podaż mięsa i zbóż

Wzmożona podaż mięsa i zbóż
Choć krajowe ceny zbóż oraz mięsa utrzymują się na dość niskim poziomie, to raczej trudno spodziewać się ich wzrostu w kolejnych tygodniach. Niski popyt ze strony przetwórni oraz młynów skutecznie ogranicza zwyżkę notowań pszenicy oraz żyta. To z kolei sprawia, że za tonę pszenicy wystarczy zapłacić 430 zł, a żyta 320 zł.

Jednak patrząc na notowania zbóż za granicą należałoby spodziewać się szybkiej zmiany trendu na polskim rynku. Na giełdzie w Chicago pszenica kosztuje ponad 585 zł/t. W tej sytuacji jedynym rozsądnym rozwiązaniem wydaje się eksport. Tymczasem ostatnie umocnienie złotego stawia pod znakiem zapytania opłacalność całej operacji.

Nie lepiej jest na rynku mięsa. Tu od wielu tygodni przeważa podaż. Stale rosnący skup tuczników powoduje, że ceny półtusz wieprzowych są niskie i wahają w przedziale 4,50-4,70 zł/kg dla klasy R. Jeszcze rok temu za ten sam towar płacono 6,50-6,60 zł/kg. Jednak hodowcy na dłużej powinni zapomnieć o wzroście cen. Zdaniem fachowców, w kolejnych tygodniach wzmożona podaż może spowodować dalszą przecenę mięsa wieprzowego.

Źródło: Puls Biznesu

Powrót do aktualności