Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rolnicy narzekają na niskie ceny warzyw i owoców

Rolnicy narzekają na niskie ceny warzyw i owoców
Tegoroczny sezon nie jest łatwy dla ogrodników i sadowników. Długotrwała susza dla części warzyw i owoców stworzyła niekorzystne warunki wegetacji i rozwoju. Innym słońce sprzyja i plony są dobre, ale za to ceny niższe od oczekiwanych przez dostawców.

Warunki pogodowe dopisały tego lata zwłaszcza pomidorom, a z owoców - jabłkom i gruszkom. Susza nie sprzyjała natomiast wegetacji owoców jagodowych, śliwek, warzyw kapustnych, cebuli, marchwi, ogórków. Ceny wielu owoców i warzyw są wyższe niż przed rokiem, ale nadal - zdaniem producentów - nieopłacalne. Rolnicy twierdzą, że aby produkcja była dochodowa, warzywa i owoce powinny być średnio dwa razy droższe niż obecnie.

Dodatkowym problemem są trudności ze zbytem. W niektórych rejonach kraju rolnicy nie mogą sprzedać zebranych plonów na lokalnych targowiskach hurtowych. Również spółdzielnie i zakłady ograniczają skup, m.in. jabłek przemysłowych, tłumacząc się trudnościami ze sprzedażą przetworów. Na razie małe jest też zainteresowanie odbiorców ze wschodu.

Jak twierdzi Artur Stasiak z firmy Silvi-Cora, działającej na rynku hurtowym w Broniszach i zajmującej się eksportem, na razie Rosjanie jedynie pytają o gruszki i kupują niewielkie ilości warzyw dla rejonu kaliningradzkiego. Handlowcy liczą, że od września ruszy sprzedaż jabłek.

Zbiory owoców (ok. 3 mln t), choć według przewidywań GUS nie dorównają zeszłorocznym, będą jednak znacznie wyższe niż w latach 90. i w 2000 r., kiedy to wynosiły poniżej 2,5 mln t.

Pogoda zaszkodziła tego lata wiśniom oraz owocom jagodowym, m.in. truskawkom. Zbiory były mniejsze, ponieważ nie tylko w Polsce, ale także u konkurentów, eksportujących te owoce na rynki zachodnie, opłacalność tej produkcji ostatecznie poprawiła się.

Obecnie trwa wysyp jabłek, gruszek i śliwek. Według GUS, jabłek ma być w tym roku ponad 2 mln t, duże zapowiadają się zwłaszcza zbory odmian Champion i Jonagold.

Jak podaje Tomasz Smoleński z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, ceny jabłek przemysłowych w skupie są w tym roku bardzo niskie. Spółdzielnie ogrodnicze płacą za kilogram tych owoców zaledwie 9 gr (przed rokiem 13 gr), a zakłady przetwórcze oraz - 11 gr (rok wcześniej 15 gr).

Bardzo tanie są również jabłka deserowe. W skupie ich ceny zaczynają się już od 40 gr za kg. W obrocie hurtowym, np. na rynku w Broniszach, sprzedawane są po 0,8-1,2 zł kg, a ceny w Poznaniu, Rzeszowie, Sandomierzu czy Zielonej Górze są jeszcze niższe.

Słoneczna pogoda sprzyja dojrzewaniu gruszek. Według GUS, ma być w tym roku 85-95 tys. t tych owoców czyli więcej niż w 2001 r. (77 tys. t). W spółdzielczym skupie odbierane są średnio po 98 gr, kosztują więc znacznie taniej niż przed rokiem (1,39 gr). Na rynkach hurtowych ceny wahają się od 60 gr do 2 zł.

Z kolei śliwki, których według prognoz GUS zbierze się o kilka procent mniej niż przed rokiem, są w skupie blisko dwa razy droższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W hurcie za te owoce płaci się od 70 gr za kg na rynkach w Sandomierzu do 1,7 zł za kg w rejonie Rzeszowa.

Z prognoz GUS wynika, że zbiory warzyw będą w tym roku o ok. 10 proc. mniejsze niż przed rokiem, ale np. warzyw spod osłon ma być więcej niż w 2001 r. Dobry urodzaj jest w tym roku na pomidory, którym tegoroczna pogoda wyjątkowo sprzyja. Są one jednak w rezultacie bardzo tanie. Ogrodnicy otrzymują znacznie mniej pieniędzy niż w ubiegłym roku i to zarówno za warzywa konsumpcyjne, jak i do przetwórstwa. Również na rynkach hurtowych ceny pomidorów spod osłon zaczynają się już od 80 gr za kg (Rzeszów), a w Warszawie wahają się o 1,1-1,5 zł za kg.

Susza i chłodne noce nie sprzyjały ostatnio ogórkom. Mimo to ceny skupu tych warzyw, które się już powoli kończą, są o 30-40 proc. niższe niż w ubiegłym roku. Droższe niż przed rokiem są natomiast kalafiory, brokuły, kapusta. Warzywom tym bardzo brakuje tego lata wilgoci.

Wyjątkowo drogie są pieczarki. W tak upalną pogodę wielu producentów przerywa ich hodowlę, gdyż grzybnia wymaga znacznego i kosztownego chłodzenia. Za kilogram pieczarek w hurcie w Broniszach płacono w tych dniach 4-5 zł kg.

Gruszki będą prawdopodobnie tanieć - wynika z prognoz Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Warzywa kapustne natomiast mogą zdrożeć, jeśli we wrześniu utrzymywać się będzie susza.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności