Ceny zbóż, notowania, aktualności

Znaczne zmiany cen tuczników

Znaczne zmiany cen tuczników

Tak gwałtownych zmian jak teraz na rynku trzody nie było już dawno. Niemiecka giełda, która wyznacza trendy dla całej europejskiej branży, w ciągu tygodnia podniosła stawki o 10 euro centów, i była to już kolejna duża podwyżka.

To zawirowania na zachodzie Europy i w Chinach rządzą teraz światowym rynkiem trzody. Chiny które są największym światowym producentem ze względu na ASF, same potrzebują teraz towaru i importują mięso między innymi z Europy.

Jeszcze większe zmiany na naszym rynku. Podaż jest mała, a popyt rośnie. Hodowcy mają teraz swoje pięć minut, bo po długich miesiącach bardzo niskich stawek ceny ostro ruszyły w górę. Trudno się dziwić, że rolnicy chcąc odrobić sobie straty, wstrzymują się z dostawami i czekają na jeszcze wyższe ceny. A te i tak już przebiły niektóre zachodnie stawki, jak na przykład duńskie.

Wystarczyły dwa tygodnie i ceny na naszym rynku wzrosły o ponad złotówkę.

Tuczniki
wg wbc zł/kg
S 6,20-6,85
E 6,10-6,80
U 5,60-6,40
R 4,70-6,20
źródło: ZM

Podstawowe stawki obowiązują przy najmniejszych dostawach. Gdy zwierząt jest przynajmniej 40, cena idzie już w górę o 10 groszy. Gdy dostarczany jest pełen samochód rolnicy żądają, i bywa że dostają, nawet 7 złotych za kilogram żywca.

Przetwórcy znaleźli się w trudnej sytuacji. Jednocześnie muszą kupić towar pod zamówienia świąteczne, majówkę i zrobić zapasy na sezon grillowy. Ale zainteresowanie prosiętami jest teraz tak duże, że zdaniem przetwórców za 3 miesiące zamiast świńskiego dołka, znów możemy mieć górkę.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności