Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zmienny rynek zbóż

Zmienny rynek zbóż

Po dużej górce, spory dołek. Notowania pszenicy na paryskiej giełdzie Matif na huśtawce. Krajowi kontrahenci na razie całej sytuacji przyglądają się z boku.

W ostatnich dniach cena pszenicy w Paryżu była najwyższa od 9 lat. Wrześniowe kontrakty przekroczyły poziom 273 euro za tonę. Ale nie był to wynik rosnącego popytu, a zamykania kontraktów właśnie na ten miesiąc. Z chwilą ich zamknięcia cena szybko spadła i teraz wynosi 250 euro za tonę. Zwykle takie wahania oznaczałyby spore zamieszanie w krajowych cennikach. Ale że ten rok do przeciętnych nie należy, to nic takiego nie nastąpiło. Wysokie już i tak stawki za pszenicę, nie zmieniły się.

Tona pszenicy konsumpcyjnej w dostawach na eksport kosztuje od 1090 zł/t do 1100 zł/t. I wygląda na to, że na razie obie strony handlu takich widełek zamierzają się trzymać. To, zdaniem części analityków, wynik sporej ilości podpisanych w tym roku kontraktów i mniejszego obrotu ziarnem poza nimi. Wiele firm wciąż czeka na realizację podpisanych już od stycznia umów, a część rolników nadal nie może się z nich wywiązać, bo deszczowa pogoda cały czas przesuwa zamknięcie tegorocznego żniwnego sezonu. Tam, gdzie od połowy sierpnia pada, zboże nadal czeka na skoszenie.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności