Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zmiany cen rzepaku

Zmiany cen rzepaku

Raz górka, raz dołek. Notowania rzepaku na giełdowej huśtawce. Co prawda zeszły tydzień przyniósł korekty, ale nasiona i tak wyceniane są powyżej 400 euro za tonę.

Tak wysokich, mimo korekt, notowań rzepaku nie było na paryskiej giełdzie od marca 2017 roku. Odczuwają to także krajowi producenci, bo chociaż w efekcie zawirowań na światowym rynku, jest taniej niż na początku stycznia, to i tak stawki rzepaku na naszym podwórku nadal przyciągają sprzedających.

Tona ubiegłorocznych nasion wyceniana jest teraz średnio na 1670 złotych. Spadek o blisko 20 zł/t w porównaniu z pierwszymi dniami nowego roku przystopował nieco handel.

Podobna przecena zagościła także w umowach kontraktacyjnych na nowe zbiory. Tu maksymalna stawka proponowana rolnikom to 1620 złotych za tonę nasion - z dostawą do kupującego w sierpniu. I chociaż jeszcze na początku stycznia można było podpisać umowy nawet na 1650 złotych za tonę, to zainteresowanie producentów jest większe, niż przy sprzedaży zeszłorocznego surowca, bo to i tak bardzo dobry pułap cenowy - co widać po dużej ilości podpisywanych umów, mówią handlowcy.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności