Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zmiana zanotowana – drożejące zboże

Zmiana zanotowana – drożejące zboże

189 euro za tonę - pszenica na parkiecie w Paryżu zakończyła notowania delikatnie wyżej, niż rozpoczęła miesiąc. I jedyne, co może niepokoić inwestorów i producentów, to brak transakcji.

Krajowy rynek też podążył ścieżką wzrostów. W ubiegłym tygodniu cena pszenicy konsumpcyjnej wzrosła średnio o 15 zł/t, dzisiaj jest nawet o 10 złotych droższa.

Pszenica na eksport
ceny transakcyjne zł/t
14% białka 835-845
12% białka 815-825

Nadal zdecydowanie lepiej sprzedaje się ziarno z mniejszą zawartością białka. W kraju pszenica konsumpcyjna kosztuje od 780 zł/t (za 12%) do 820 zł/t (za 14%). I tu też producenci wysokobiałkowego ziarna nie mają łatwo, bo kupujący szukają tańszej pszenicy o niższych parametrach.

Mniej jest ofert sprzedaży owsa konsumpcyjnego. Stawki nadal wysokie, bo sięgające 780 złotych za tonę. Poszukiwane jest żyto konsumpcyjne, którego w magazynach nie zostało już dużo (stawki od 670 zł/t do 730 zł/t). A w tym wypadku i na import nie ma co liczyć.

Sprowadzamy za to dużo jęczmienia. Tona kosztuje nawet 850 złotych. Ale by uzyskać taką cenę i znaleźć odbiorców, trzeba zapewnić wysoką jakość tego ziarna.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności