Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zbożowy raport – pszenica

Zbożowy raport – pszenica

Po ostatnich, ostrych spadkach, koniec ubiegłego tygodnia przyniósł uspokojenie na światowych parkietach i lekką zwyżkę kontraktów zbożowych. Jeśli nie wydarzy się nic nieoczekiwanego, to dzisiejszy dzień powinien jeszcze kontynuować ten trend. Pytanie tylko czy na długo.

Notowania pszenicy w Chicago wzrosły do 173 dolarów za tonę. Na giełdzie w Paryżu zatrzymały się na poziomie 168 euro za tonę. I większych podwyżek rynek zbożowy może się nie doczekać, bo ostatnie raporty Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa okazały się bardziej optymistyczne od odczekiwań. Zakładają one wyższą produkcję w Stanach, chociaż mniejszą sprzedaż za granicę.

Eksperci szacują, że więcej pszenicy wyprodukują nie tylko Amerykanie. Więcej ziarna będzie miała także Argentyna i Ukraina. Nieco mniej - Unia Europejska i Rosja.

Jeśli wszystko pójdzie zgonie z planem, to w rozpoczynającym się sezonie, świat dostarczy ponad 768 milionów ton pszenicy, co oznacza pobicie dotychczasowego rekordu produkcji. Także, pomimo sporego zapotrzebowania, rekordowe będą globalne zapasy końcowe - wynieść mają one blisko 285,5 milion ton (o 3,6% mln ton więcej r/r).

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności