Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zboże w cenie

Zboże w cenie

Ceny pszenicy konsumpcyjnej nadal pną się w górę, choć zmiany w notowaniach są już mniejsze. Na paryskiej giełdzie Matif piątkowa sesja zamknęła się na poziomie 195 euro za tonę, dziś na otwarciu jest jeszcze drożej.

W ślad za światowymi trendami, w krajowych portach pszenica konsumpcyjna także drożeje. W ciągu miesiąca stawki wzrosły o 70 złotych. W ciągu tygodnia zmiany są już tylko 10 złotowe. Nieznacznie zdrożał też jęczmień, natomiast pszenżyto i kukurydza na razie utrzymują stabilny poziom.

Zboża w portach
ceny w magazynach zł/t
pszenica konsumpcyjna 12,5% 860-880
pszenżyto 680-690
jęczmień paszowy 680-690
kukurydza 690
źródło: BM Start

Do Niemiec nadal idzie pszenżyto i żyto na bioetanol, bo teraz alkohol do środków dezynfekcyjnych cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Wielu rolników zaczęło sprzedawać ziarno, ale z reguły do skupu odstawiane są mniejsze partie - po 50-100 ton. Ale są też i tacy, którzy cały czas się wstrzymują uważając, że przy niestabilnej sytuacji rynkowej i walutowej, towar jest najlepszą formą lokaty kapitału.

Wyjątkowo wysokie są ceny pszenicy konsumpcyjnej w umowach na nowe żniwa, dlatego rolnicy chętnie je teraz podpisują. Porty za pszenicę po tegorocznych zbiorach, oferują do 790 złotych za tonę.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności