Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zboże na huśtawce

Zboże na huśtawce

Drogo, tanio, górka, dołek. Notowania zbóż na światowych giełdach podążają w różnych kierunkach, a kierunki wyznaczają żniwa. Ubiegłoroczne ziarno tanieje, kontrakty na skup tegorocznych zbóż pną się w górę. I to wbrew ostatnim, lepszym spodziewanym szacunkom produkcji zbóż.

I chociaż kontrakty na pszenicę na paryskim parkiecie Matif są wyższe od kontraktów na wrzesień, to tylko te na nowe żniwa drożeją. Tymczasem ostatnie prognozy Komisji Europejskiej dla produkcji unijnej pszenicy są o ponad 8% wyższe niż ubiegłoroczne zbiory (i wynoszą blisko 128 milionów ton). Co więcej, o 5% przebijają średnią z ostatnich pięciu lat. Także wszystkich zbóż w Unii ma być o ponad 5% więcej, niż rok temu (łącznie 295 milionów ton). A że konsumpcja będzie niewiele większa od obecnej, to najbliższy sezon ma szansę zamknąć się zapasami na poziomie 50 milionów ton, co stanowi wzrost o 19%.

Ale to nie przeszkadza w podwyżkach notowań na paryskiej giełdzie Matif. I nie przeszkadza w podwyżkach także w kraju. Kontrakty na nowe żniwa zyskują nie tylko na popularności, ale i na wysokości proponowanych producentom stawek.

Zboża z nowych zbiorów
umowy kontraktacyjne - dostawa we wrześniu   zł/t
pszenica860-870
żyto650-680
pszenżyto750-780
kukurydza820-830
źródło: BM Start

W większości przypadków ceny są o 20 zł/t - 30 zł/t za wyższe, niż pod koniec zeszłego tygodnia.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności