Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zboże na dobrym poziomie

Zboże na dobrym poziomie

Końcówka listopada umocniła dotychczasowe poziomy notowań zbóż na światowych parkietach. Na rynek wciąż napływają obawy o rozwój pandemii, ale i wahania kursów walut oraz zbliżający się przełom roku, który tradycyjnie już podgrzewa i atmosferę i stawki.

Pszenica na paryskim parkiecie Matif zaczyna tydzień od najwyższego w tym roku poziomu - ponad 211 euro za tonę. Tak drogo nie było od ponad półtora roku. Analitycy są ostrożni w ocenach co tego, co przyniosą najbliższe dni, bo z jednej strony wciąż trwa wyprzedaż kontraktów przez inwestorów szukających stabilniejszych inwestycji niż surowce rolne, a z drugiej notowania są już na takim poziomie, że naturalną konsekwencją powinny być przeceny.

Na razie wysokie poziomy cały czas stymulują krajowe stawki. Najlepiej widać to w cennikach zbóż na eksport. Kto ma możliwość dostarczenia ziarna do portu, może dostać za pszenicę konsumpcyjną powyżej 900 złotych za tonę. Droga jest także kukurydza. Podpisywane obecnie umowy z odbiorami w tym roku, to nawet 850 złotych za tonę.

Zboża
ceny transakcyjne zł/t
pszenica konsumpcyjna910-920
kukurydza840-850
pszenżyto750-765
żyto paszowe620-650
owies paszowy610-620
źródło: BM Start

 

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności