Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zboże może

Zboże może

Na paryskiej giełdzie Matif niewielkie wahania cen, zarówno pszenicy, jak i kukurydzy. W kraju na rynku zbóż też minimalne zmiany stawek, ale za to coraz mocniej rozkręca się sprzedaż.

Choć cały czas zboże dociera do portów, to aby przyspieszyć załadunek statków w portach, eksporterzy zaczęli lekko podnosić stawki niektórych zbóż. W przypadku pszenicy, która cały czas bardzo dobrze się sprzedaje, w ciągu miesiąca stawki wzrosły średnio o 15 złotych za tonę i sięgają maksymalnie 840 złotych.

Zboża w portach
ceny transakcyjne zł/t
pszenica konsumpcyjna 12,5% 820-840
pszenżyto 680-690
żyto konsumpcyjne 600-620
żyto paszowe 590
kukurydza 690
źródło: BM Start

Wyraźnie wzrosło zainteresowanie niemieckich importerów naszym żytem i pszenżytem. Coraz więcej tego zboża trafia za naszą zachodnią granicę - choć w tym przypadku transport najczęściej odbywa się samochodami, a nie drogą morską. Ruch na rynku jęczmienia i owsa bez zmian, natomiast w magazynach krajowych bardzo dobrze sprzedaje się pszenica konsumpcyjna i paszowa oraz kukurydza.

Firmy skupowe wychodzą już z propozycjami podpisywania kontraktów na nowe zboża. Właśnie pojawiły się stawki za jęczmień. Rolnicy, którzy zdecydują się teraz podpisać umowę, dostaną od 610 zł/t do 620 zł/t.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności